Mycie i obsługa systemów PV/systemów fotowoltaicznych

Temat obsługi instalacji fotowoltaicznej w czasie jej normalnej eksploatacji jest poruszany bardzo rzadko. Może to wynikać z wielu powodów, w tym niewielu opracowań w języku polskim dotyczących tego zagadnienia. Jeśli chcemy cieszyć się maksymalną wydajnością naszego systemu fotowoltaicznego to moduły PV/moduły fotowoltaiczne muszą być czyste. Warstwa zanieczyszczeń na powierzchni modułów fotowoltaicznych/baterii słonecznych może skutecznie zmniejszyć produkcję energii przez elektrownię słoneczną.

Z tego powodu mycie i czyszczenie modułów fotowoltaicznych/baterii słonecznych jest konieczne. W przypadku mniejszych instalacji fotowoltaicznych mycie można bez problemu przeprowadzać ręcznie, a dla dużych instalacji są dostępne specjalne rozwiązania mechaniczne – maszyny i ciągniki ze specjalnymi myjkami, a nawet specjalne roboty przeznaczone do mycia dużych instalacji dachowych.
Obecnie wielu producentów sprzętu myjącego, np. myjek ciśnieniowych, oferuje specjalne myjki i detergenty dedykowane do ręcznego oraz mechanicznego mycia instalacji fotowoltaicznych, pojawiły się też na rynku całkiem nowe firmy oferujące rozwiązania przeznaczone tylko do mycia i czyszczenia modułów fotowoltaicznych/baterii słonecznych.

W przypadku instalacji PV/instalacji fotowoltaicznych na bieżąco należy sprawdzać dane o dziennej produkcji energii i analizować je pod kątem nieprawidłowości. W przypadku podejrzanych odchyłek należy podjąć kroki, w celu wykrycia co jest ich przyczyną i dokonać napraw systemu. Na bieżąco należy sprawdzać wizualnie czy coś nie zacienia modułów fotowoltaicznych/paneli słonecznych. Liść, czy inny przedmiot przykrywający ogniwo modułu PV w instalacji sieciowej o większej mocy może doprowadzić do uszkodzenia modułu PV, a nawet do pożaru, dlatego tego typu zanieczyszczenia należy natychmiast usuwać. Oczywiście przy czyszczeniu modułów PV/baterii słonecznych należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż, trudno usuwać śnieg non stop zimą jeśli opady są częste i intensywne, poza tym zimą produkcja energii i tak jest na tyle mała, że koszt usuwania śniegu będzie większy niż zysk z takiej operacji.

Przyjmuje się, że, jeśli nie dzieje się nic specjalnego, to stan instalacji PV należy sprawdzać co około 3 miesiące.
Tekst: mgr inż. Marek Półtorak
marek.poltorak@ecosolar.pl

Strona głównaMenuKonto
Szukaj