Ogniwa i moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii HJT
Instalacja fotowoltaiczna wykonana na modułach w technologii HJT.
Fotowoltaika doskonale sprawdziła się jako źródło taniej i niezależnej energii elektrycznej zarówno w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle. Stąd też technologia ta jest w dalszym ciągu rozwijana i ulepszana.
Czołowi producenci modułów fotowoltaicznych w celu zwiększenia sprawności poszczególnych rodzajów ogniw fotowoltaicznych, w swoich laboratoriach, usprawniają możliwości przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w celu zwiększenia jej efektywności.
Tym krokiem na tej drodze jest opracowana nowa technologia produkcji ogniw fotowoltaicznych – HJT.
Zmiany w budowie modułów fotowoltaicznych wykonanych w technologii HJT w stosunku do tradycyjnej technologii krzemowej typu PERC czy N-Type
Przez wiele lat do budowy modułów PV wykorzystywano głównie ogniwa słoneczne (fotowoltaiczne) wykonane z jednorodnego materiału. Na bazie takich ogniw, do tej pory, tworzy się moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne, instalowane zarówno w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle.
Nowa technologia HJT łączy krzemowe ogniwo monokrystaliczne z naniesioną na nie cienką warstwą krzemowego ogniwa amorficznego, czyli różnica między technologiami HJT a N-type czy PERC to struktura samej budowy ogniwa HJT (ogniwo heterozłączowe). W przeciwieństwie do standardowych krystalicznych ogniw typu PERC czy N-type ogniwa HJT są zbudowane z wielu rodzajów krzemu. Oznacza to, że warstwy półprzewodnikowe w tradycyjnej technologii typu Perc czy typu N-type powstają na tym samym materiale bazowym natomiast ogniwa HJT zwane heterozłączowe są wytwarzane przez połączenie dwóch różnych rodzajów materiałów.
Dzięki takiemu dwuwarstwowemu połączeniu udało się stworzyć nową technologię o wiele sprawniejszą od tradycyjnego rozwiązania. W początkowym etapie rozwoju tej technologii były to ogniwa typu HIT, a po wprowadzeniu pewnych udoskonaleń w procesie produkcyjnym nazwano je ogniwami fotowoltaicznymi typu HJT (heterozłączowe).
Ogniwa fotowoltaiczne amorficzne absorbują światło o innych długościach fali niż ogniwa monokrystaliczne, dlatego połączenie tych dwóch technologii w efekcie końcowym wytwarza więcej energii elektrycznej. Połączenie zalet obu form krzemu pozwala osiągnąć nawet 24% wydajności każdego ogniwa. W praktyce przekłada się to na wzrost produkcji energii elektrycznej nawet o 15%.
Główne zalety modułów fotowoltaicznych / paneli słonecznych wykonanych w technologii HJT:
- sprawność ogniw > 25%, paneli słoneczny (modułów fotowoltaicznych) > 22%
- najniższy współczynnik temperaturowy -0,24%
- bardzo niski roczny wskaźnik degradacji modułów fotowoltaicznych 0,4%
- brak efektów LID i PID (Light Induced Degradation – degradacja spowodowania światłem)
- najwyższa bifacjalność wynosząca około 93%
- są w większości podwójnie szklane, a szkło stanowi najlepszą ochroną dla ogniw krzemowych
- właściwie niewystępujące ryzyko Hot-Spots