Energia, która zabierze Cię za horyzont…

Niezawodny system zasilający na jacht, łódź czy żaglówkę – akumulatory Victron Energy

Nieważne, czy wybierasz się na krótką wyprawę na ryby, czy planujesz rejs przez ocean, morze czy pływasz po jeziorze na jachcie, łodzi czy żaglówce, w każdym przypadku potrzebne będzie niezawodne źródło energii, dzięki któremu w pełni posmakujesz każdą chwilę swojej podróży. Twoje 100% sukcesu w ciągłym zasilaniu obciążeń na jednostce pływającej jest możliwe tylko dzięki odpowiedniemu doborowi urządzeń pod dane zapotrzebowanie na energię oraz poprawnej optymalizacji systemu przy jego świadomym użytkowaniu. Bez odpowiedniej optymalizacji systemu zasilającego newralgiczne urządzenia na żaglówce, łodzi czy jachcie i bez monitoringu zużywanej energii, system na jednostce pływającej może okazać się awaryjny.

Optymalna energia dla wszystkich: niezawodne systemy zasilające Victron Energy

W naszej ofercie znajdą Państwo pełny asortyment najnowocześniejszych urządzeń Victron Energy, dedykowanych rozwiązań dla żeglarstwa, które spełnią wszelkie wymagania pracy w trudnych warunkach środowiska przyrodniczego. Każde z urządzeń można zoptymalizować do własnych, konkretnych potrzeb. Możliwości są nieograniczone. Nasze ponad 20-letnie doświadczenie w tej dziedzinie, fachowa obsługa oraz pełne zaangażowanie w zaprojektowaniu optymalnego systemu dla Twojej żaglówki, łodzi czy jachtu sprawią iż system zasilający na Twojej jednostce pływającej będzie niezawodnie pracował przez wiele lat.

Produkcja energii na łodzi

Nawet jeśli posiadasz niewielką łódź i masz niewielki, stały pobór prądu to system zasilający można tak zaprojektować aby koszt zakupu urządzeń zasilających Twoje odbiory był racjonalny pod względem finansowym i jednocześnie sprawdził się w czasie wyprawy jako niezawodne źródło zasilające. Poniżej przedstawiamy plan Optymalnej Energii, zakładając „z góry” Twoje zużycie energii podczas wyprawy. Poniżej przedstawiamy dwie przykładowe instalacje w oparciu o „normalną” i „intensywną” eksploatację. Są to oczywiście zestawienia przykładowe, w celu zobrazowania wymagań sprzętowych dla danego zapotrzebowania.

 Normalne użytkowanieIntensywne użytkowanie
 otwarta łódź motorowa, łódź wędkarskataka sama łódź lecz używana bardziej intensywniej – dłuższe okresy na wodzie, większy komfort dla osób na pokładzie
PRODUKCJA NA WŁASNY UŻYTEK  
Dzienne zużycie energii0.6 kWh1.2 kWh
Moc szczytowa400 W900 W
MAGAZYNOWANIE I PRZETWARZENIE ENERGII  
Victron Phoenix12V/250VA12V/500VA
Smart Battery Protect65A
zastąpiony przez Smart BMS 12/200 w przypadku akumulatora Victron Smart Lithium 12,8V
100A
zastąpiony przez Smart BMS 12/200 w przypadku akumulatora Victron Smart Lithium 12,8V
Akumulator hotelowy (AGM lub LiFePO4)110Ah , 12V AGM

lub akumulator litowo-jonowy 60Ah 12,8V
220Ah, 12V AGM

lub akumulator litowo-jonowy 100Ah – 150Ah 12,8V
Separator bateriiCyrix 120A

lub Smart BMS 12/200 w przypadku akumulatora Victron Smart Lithium 12,8V
Cyrix 120A

lub Smart BMS 12/200 w przypadku akumulatora Victron Smart Lithium 12,8V
WYTWARZANIE ENERGII  
Alternator35 – 70A35-70A
Moc znamionowa zasilania zewnętrznego 230V16A16A
Ładowarka akumulatorowa (ładowanie z sieci)ładowarka Blue Smart 12V, 10A do 15Aładowarka Blue Smart 12V, 20A do 30A
WYPOSAŻENIE DODATKOWE  
Monitor baterii (akumulatora)BMV-712 SmartBMV-712 Smart

Magazynowanie i przetwarzanie energii w akumulatorze – ile energii należy zmagazynować?

Nie chcesz, aby podczas wyprawy silnik pracował cały czas. Rozwiązaniem jest zmagazynowanie energii w akumulatorze hotelowym, gdzie inwerter Phoenix przekształci prąd stały w prąd przemienny w celu zasilenia urządzeń o napięciu 230V. Akumulator można ładować z zewnętrznego źródła zasilania poprzez ładowarkę Blue Smart czy z modułu fotowoltaicznego za pomocą regulatora solarnego SmartSolar MPPT lub alternatora podczas wyprawy. Jeśli planujesz kilkudniowe wyprawy, akumulator powinien mieć wystarczającą pojemność, by zapewnić zasilanie przez 48 godzin.

x 2x 4Przetwarzanie
Pojemność magazynowa akumulatora litowego powinna wynosić dwukrotność dziennego zużycia energii.Z uwagi na ±50 % mniejszą obciążalność udarową, pojemność magazynowa akumulatora AGM powinna być czterokrotnie większa od dobowego zużycia energii.Moc przetwornicy należy dobrać tak, by nieprzerwanie dostarczała energii zasilając podłączone do niej obciążenia oraz poradziła sobie z oczekiwanym skokowym poborem mocy. W przypadku inwerterów Phoenix jest to przeciętnie 2 x swojego prądu ciągłego.

Generowanie energii – skąd pochodzi energia w akumulatorze?

Do wyboru jest kilka możliwości wytworzenia energii potrzebnej na całą wyprawę. Przede wszystkim, można skorzystać z portowego źródła zasilania. Jeśli zabierasz łódź do domu na przyczepie, akumulator możesz podłączyć do gniazda w garażu. Dzięki ładowarkom mikroprocesorowym Victron Energy z serii Blue Smart Charger lub MultiPlus przygotujesz akumulator do następnej wyprawy. Istotnym wkładem w dodatni bilans energetyczny baterii może być także jej doładowywanie z autonomicznej mobilnej instalacji fotowoltaicznej. Na wodzie możesz także korzystać z alternatora silnika łodzi.

Produkcja energii na jachcie żaglowym

Współczesny jacht żaglowy wyposażony jest w ogromną ilość urządzeń elektronicznych. Większość z nich, niezbędnych do obsługi jachtu, zasilana jest prądem stałym, natomiast urządzenia o dużych chwilowych poborach prądu (np. sprzęt AGD) wymagają do swojego zasilania prądu przemiennego. Gdy zachodzi potrzeba oszacowania poboru mocy przez urządzenia zainstalowane na jachcie, należy wziąć od uwagę nie tylko ich łączną moc ale także dobowy czas ich pracy oraz ich moc szczytową. Np.: kuchenka mikrofalowa może pobierać 1000W, lecz tylko przez 2 minuty na dobę czyli mamy zużycie na poziomie 0,03 kWh/2 minuty/dobę (1000W /60 x 2). Lodówka na jachcie może mieć moc 50W, ale włączona jest przez 24 godziny na dobę. Biorąc pod uwagę jej faktyczne chłodzenie przez 1/2 dnia zużycie energii wychodzi na poziomie 0,6 kWh / dobę (50 x 24h /2). Wyliczając w powyższy przykładowy sposób swoje odbiory możemy dokładnie wyliczyć dobowe zapotrzebowanie na energię na swojej jednostce pływającej.

Poniżej przedstawiamy plan Optymalnej Energii, zakładając z „góry” Twoje zużycie energii podczas wyprawy. 2-wie przykładowe instalacje w oparciu o „normalną” i „intensywną” eksploatację. Są to oczywiście zestawienia przykładowe, w celu zobrazowania wymagań sprzętowych dla danego zapotrzebowania.

 NormalneIntensywne
 jacht żaglowy do 26-40 stóp, z 1-4 żeglarzami załogi.taka sama lub niewiele większa łódź, lecz użytkowana bardziej intensywnie: dłuższe okresy na wodzie, większy komfort dla osób na pokładzie.
PRODUKCJA NA WŁASNY UŻYTEK1,2 kWh2,4 kWh
Moc szczytowa900W2800W
MAGAZYNOWANIE I PRZETWARZANIE ENERGII  
Inwerter / Ładowarka MultiPlus12/50012/1600 lub Quattro jeśli jest generator
Battery Protect100A100A
Akumulator hotelowyAGM 12V/220Ah lub LiFePO4 12,8Vod 100 Ah do 150 Ah2 x AGM 12,8V/220Ah lub LiFePO4 12,8V/200Ah i
(12/200 BMS Smart)
System zarządzania akumulatoramidla akumulatora litowo-jonowego: VE.Bus BMSdla akumulatora litowo-jonowego: Lynx Smart BMS
Rozdzielnice DC 2 x Lynx Power In
Separator bateriiCyrix 120 A (zależnie od alternatora)

dla akumulatora litowego: 2x Ładowarka Orion-Tr Smart 12/12-30A DC-DC
Cyrix 120 A (zależnie od alternatora)

dla akumulatora litowego: 2x Ładowarka Orion-Tr Smart 12/12-30A DC-DC
GENEROWANIE ENERGII  
Alternator70A – 90A70A – 90A
Moc znamionowa zasilania zewnętrznego 230V16A16A
Izolacja galwaniczna16A (łodzie nie-metalowe)

lub transformator izolujący 3600 VA (łodzie metalowe/aluminiowe)
16A (łodzie nie-metalowe)

lub transformator izolujący 3600 VA (łodzie metalowe/aluminiowe)
Ładowanieza pośrednictwem MultiPlusza pośrednictwem MultiPlus
Moduły fotowoltaiczne (panel solarny)±200Wp (najlepiej więcej, jeśli to możliwe)±200Wp (najlepiej więcej, jeśli to możliwe)
Solarny regulator ładowaniaSmart Solar MPPT  100/20należy dobrać uwzględniając łączną moc modułów i sposób podłączenia (szeregowo, równolegle lub szeregowo- równolegle)
MONITOROWANIE  
Monitor bateriiBMV-712 SmartBMV-712 Smart
WYPOSAŻENIE DODATKOWE  
Dostępne wyposażenie dodatkowe
Cerbo GX i GX Touch 50 lub Cerbo GX i GX Touch 70
Moduł GX GSM
Cerbo GX i GX Touch 50 lub Cerbo GX i GX Touch 70
Moduł GX GSM

 

Polegaj na naszym 20-letnim doświadczeniu i sprawnym serwisie

Naszym głównym celem jest sprawna i fachowa obsługa. Zawsze służymy pomocą i profesjonalnym doradztwem. Z pełnym zaangażowaniem pomożemy w zbudowaniu optymalnego systemu dla żaglówki, łodzi czy jachtu według Twoich wymagań i planów.

Poznaj szeroką gamę urządzeń Victron Energy

KONCEPCJA GENERATORA HYBRYDOWEGO MULTIPLUS, QUATTRO

Połączenie inwertera z ładowarką w jednej obudowie.
Funkcja: inwertera sinusoidalnego, ładowanie adaptacyjne magazynu energii, hybrydowa technologia PowerAssist, praca w systemie trójfazowym, praca w układzie split-phase i praca równoległa.

AKUMULATORY LITOWO-JONOWE
BATTERY SMART 12,8V & 25,6V

Zintegrowana funkcja zrównoważenia ogniw w akumulatorze. Możliwość połączenia równoległego i szeregowego
Możliwość monitorowania napięcia i temperatury ogniw za pomocą aplikacji Bluetooth.

INTELIGENTNE ŁADOWANIE AKUMULATORA CZY BANKU AKUMULATORÓW

Mikroprocesorowe ładowarki z serii Blue Smart, Phoenix Smart, Centaur, Skylla przeznaczone do ładowania akumulatorów czy baterii akumulatorów wykonanych w technologii AGM, GEL, LiFePO4 na napięcie 12V, 24V lub 48V o mocach prądowych od kilku do nawet 100 Amper.

SOLARNE REGULATORY ŁADOWANIA 

Regulatory MPPT automatycznie dostosowują się do napięcia systemu. Innowacyjny algorytm maksymalizuje pobór energii, pozwalając na efektywne ładowanie akumulatora nawet jeśli mamy częściowo zacieniony moduł fotowoltaiczny. Sterowniki MPPT wykrywają najbardziej optymalny punkt MPPT, blokując pozostałe punkty na krzywej o mniejszej wydajności.

MODUŁY FOTOWOLTAICZNE / PANELE SŁONECZNE

Niski współczynnik napięcie-temperatura zapewniający dużą wydajność pracy w wysokich temperaturach. Wyjątkowo wysoka czułość świetlna na całej powierzchni panelu słonecznego, pozwalająca na pracę przy niskim poziomie światła. Najwyższej jakości hartowane szkło o wysokiej przepuszczalności świetlnej, zapewniające sztywność paneli i odporność na stłuczenie.

MONITORING – PEŁNA KONTROLA SYSTEMU

Pełna kontrola dzięki imponującej gamie funkcji i integracji. Monitorowanie, konfiguracja i aktualizacja urządzeń przez darmową aplikację. Zarządzanie za pomocą prostych elementów sterujących z produktami Victron Smart przez Bluetooth, USB/Wifi/LAN lub zdalnie przez Internet. Odkryj moc VictronConnect.

   
Strona głównaMenuKonto
Szukaj